Jak nauczyć się jeździć na wrotkach? Sprawdzone sposoby.

nauka jazdy na wrotkach

Wrotki powracają! Coraz więcej osób chce choć w rekreacyjny sposób na nich jeździć. Sprawdź, od czego trzeba zacząć.

1.Ubierz ochraniacze i kask – bezpieczeństwo to podstawa. Ewentualne upadki będą mniej dotkliwe w skutkach, gdy newralgiczne miejsca na ciele (łokcie i kolana) zostaną we właściwy sposób ochronione. Choć wrotki wydają się stabilne i proste w obsłudze, wystarczy chwila nieuwagi, aby upaść i rozbić kolano czy łokieć.

2.Umiejętność utrzymywania równowagi – pierwszym, czego musisz się nauczyć jest umiejętność stania prosto i utrzymania równowagi, bez chwiania się.

3. Nauka chodzenia – gdy poczujesz się stabilnie we wrotkach, spróbuj zrobić w nich kilka kroków w taki sam sposób, jak chodząc. Pozwoli to na przyzwyczajenie się do nich i opanowanie podstawowego ruchu.

4. Pierwsza próba jazdy – oderwij jedną nogę i odepchnij się od podłoża.

5. Nauka hamowania – hamulec we wrotkach znajduje się w ich przedniej części. Aby zahamować, trzeba przechylić przód stopy, tak, aby zetknąć hamulec z podłożem, po którym się poruszamy. Innym sposobem hamowania na samym początku nauki jest wjechanie na trawę lub zgięcie kolan do siebie. Na początku podczas hamowania mogą pojawić się problemy z równowagą, dlatego warto skorzystać z tych alternatyw.

Kilka porad dla początkujących

Przed rozpoczęciem przygody z wrotkami, dokładnie zapoznaj się ze sprzętem, który znajdzie się na Twoich stopach. Dotknij kółek, sprawdź ich obrotność. Upewnij się, że każde z kółek obraca się swobodnie, bez najmniejszego tarcia.

Podczas jazdy na wrotkach, pamiętaj o uginaniu kolan i wyciąganiu rąk do przodu. Problemy z równowagą nie będą Cię wtedy dotyczyły. Jeżeli chcesz zyskać dodatkową stabilizację, podczas pierwszych kroków stawianych na wrotkach skieruj je na zewnątrz.

W przypadku upadku, kieruj ciało tak, aby lądować przede wszystkim ochraniaczami na twardym podłożu.

Filmik instruktażowy – pierwsze kroki na wrotkach

Słowa słowami, ale warto także zobaczyć na własne oczy, jak przebiega nauka jazdy na wrotkach. Ten filmik będzie w tym pomocny: