O zawodach wrotkarskich w Polsce i na świecie

sprint na wrotkach

W związku z tym, że wrotkarstwo jest dyscypliną sportową, a od 2020 roku także olimpijską, organizowane są cykliczne zawody zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Ich harmonogram można sprawdzić tutaj: http://speed.ipapi.pl/ (dotyczy zawodów odbywających się na terenie Polski). Poniżej przedstawiamy kilka wydarzeń, które w ostatnim czasie odbyły się na terenie Polski (lub są wydarzeniami cyklicznymi i wciąż się odbywają).

Wybrane profesjonalne zawody wrotkarskie

Polish Rolling League
Zawody organizowane są od 2011 roku. Zostały zatwierdzone przez Polski Związek Sportów Wrotkarskich (PZSW), a ich organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe „Green”.

Carpatia Extreme Festival 2017
Impreza odbywa się w rzeszowskim skateparku i zgromadziła ponad 100 rolkarzy, deskorolkarzy oraz ekstremalnych rowerzystów z Polskich, jak i innych europejskich krajów. Sztandarową konkurencją była tu jazda agresywna (akrobatyczna) na wrotkach.

Wydarzenie ma charakter cykliczny.

Zawody wrotkarstwa figurowego w Polsce
W 2017 roku PZSW zorganizował pierwsze Ogólnopolskie Zawody Rolkarstwa Figurowego o Puchar Rumi. Odbyły się 8 września 2018 roku.

Mistrzostwa Świata we Wrotkarstwie Artystycznym
Zawody we wrotkarstwie artystycznym odbywają się w kilku konkurencjach:
- jazda indywidualna kobiet oraz mężczyzn,
- pary sportowe,
- pary taneczne,
- jazda synchroniczna,
- jazda pokazowa.

Mistrzostwa świata w hokeju na rolkach mężczyzn
Zawody odbywały się od 1936 do 2017 roku. Najwięcej tytułów przez lata rozgrywanych zawodów zdobyli Hiszpanie (17 złotych medali).

Wybrane wydarzenia dla amatorów i profesjonalistów

Torowe Mistrzowska Polski we Wrotkarstwie Szybkim
Zawody zorganizował dusznicki klub UKS Orlica w dniach 1-3 czerwca 2018. Wzięło w nich udział 250 zawodników z całej Polski. Konkurencje:
- bieg sprinterski (od 200 metrów – najmłodsi),
- biegach na eliminacje (do 10 kilometrów – seniorzy),
- sztafety na dystansie 3 km,
- dłuższe biegi sprinterskie,
- długie biegi na punkty (dystans od 2 do 5 km).

Podczas Mistrzostw Polski dla zawodowców, utworzone zostały także konkurencje dla amatorów:
- fitness - kwalifikacja dla dzieci do lat 13 (kat. 7-9, 10-12, 13+ lat oraz dla dusznickiej klasy sportowej) – długość trasy: maksymalnie 2 okrążenia toru,
- masters - kobiety i mężczyźni (kat. do 40, 50, 60 i 60+ lat) – od 500 do 3000 metrów.

Blade Day
Impreza odbyła się po raz pierwszy 6 lutego 2016 roku w Chorzowie. W ramach tego wydarzenia odbywają się zawody dla profesjonalistów, jak i specjalne zajęcia dla początkujących wrotkarzy. Pod okiem instruktorów mogą nauczyć się bezpiecznego skręcania oraz hamowania.

W programie zawodów m.in.:
- hokej na wrotkach,
- agresywna jazda na rolkach,
- amatorskie zawody slalomowe.

Mistrzostwa Podkarpacia
Rzeszowskie Stowarzyszenie Rolkowe organizuje mistrzostwa w jeździe na rolkach/wrotkach. Sprawdzić mogą się podczas nich zarówno początkujący rolkarze, jak i zaawansowani zawodnicy.

Kraków, rolki i my
Jest to cykliczna impreza organizowana przez Krakowski Klub Sportów Wrotkarskich „Krak”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i odbywa się na terenie Krakowa. Nikogo nie powinno dziwić, że takie wydarzenie odbywa się właśnie w Mieście Króla Kraka. W końcu jest to pierwsze polskie miasto, które prowadzi politykę pro rolkarską.